Lokalizacja
budowa boiska do buli na Kampusie działka nr 1256/160, Sala prywatna Domu Rzemiosł Różnych / okrąglak/
przy ul. Wysokiej
1. Boisko lekkoatletyczne MOSIR ul Gliwicka 72 organizacja olimpiady
2. Scena Kampusu przy ul. Rudzkiej 13 + teren zielony zakończenie imprez - Wyjście o kijach wózkach inwalidzkich rowerach z mapą i grami terenowymi.
3.poznaj swoje Dzielnice - objazd po historycznych Dzielnicach
4. Zespół Szkół nr 3 ul. Orzepowicka 15a, Zespół Szkół Technicznych ul. Kościuszki 5 - Cyfrowe korzenie -
nauka obsługi komputerów laptopów smartfonów
5.potańcówki - Dom Kultury Chwałowice, Dom Kultury Niedobczyce, Dom Kultury Boguszowice,
Dom Kultury Niewiadom, Teatr Ziemi Rybnickiej Harcówka, Dom Rzemiosł Okrąglak przy ul. Wysokiej. Daty do uzgodnienia po wygraniu budżetu.
Opis projektu
1. Olimpiada seniorska nieolimpijskich dyscyplin sportowych, wielopokoleniowa.
Wydarzenie podzielone na grupy wiekowe i tematyczne. Planowane są 5 godzinne działania na boisku LA MOSIR.
Konkursy:
Gra w 2 ognie seniorzy vs juniorzy
Wyścig na wózkach inwalidzkich z jajkiem
Skakanka
Nietypowy bieg z przeszkodami
Rzut piłką do celu
Kapsle
Przeciąganie liny
Podbijanie piłeczki paletką
Konkurs dostosowany dla niesprawnych seniorów
W przerwach joga śmiechu i gimnastyka oddechowa oraz ćwiczenia zwykłe. Dowolny ubiór lat z 20. Zjeżdżalnie dla dzieci, muzyka.
2. Przejazd rowerami ścieżkami rowerowymi i przemarsz ścieżkami spacerowymi. Gra terenowa w lesie.
Zakup specjalistycznych rowerów dla niepełnosprawnych na potrzeby wycieczek:
- 3 rowery trzykołowe z napędem elektrycznym,
- 2 rowery riksze 2 osobowe,
- 2 rowery dla osób niedowidzących,
- 2 rowery platformy.
Do wykorzystania w dalszej eksploatacji przez MOSIR czy służby miasta.
Do pełnego wydarzenia konieczne jest wybudowanie boiska na terenie kampusu do gry w bulle 14 m x 4 m, gdzie odbędzie się zakończenie całej imprezy i zawody szachowe, brydż i bulle. Dla dzieci będzie klaun, zjeżdżalnia i animacje, joga śmiechu, muzyka i tańce. Na Kampusie odbędzie się zakończenie całej imprezy (3 września) połączone z wręczeniem dyplomów i medali. Planowane są działania od maja do września.
3. Wyjazdy wielopokoleniowe autobusem i na rowerach do historycznych dzielnic miasta. Planowane jest spotkanie z historykiem, który opowie o historii Rybnika i ludziach, którzy przyczynili się do jego rozwoju.
W trakcie wizyt zostaną przeprowadzone konkursy o Śląsku, kulturze i zwyczajach. Planowany jest przejazd młodzieży znanymi trasami rowerowymi, zaś starsi przejadą autobusem przystosowanym również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakończenie w jednej z dzielnic na poczęstunku z muzykiem grającym na akordeonie. Całość przejazdu zajmie około 8 godzin, planowane są 3 wycieczki - maj, czerwiec, wrzesień.
4. Jest potrzeba poprawy obsługi programów dla seniorów w komputerze, na tablecie i smartfonie w dobie wysokich kompetencji cyfrowych.
Ważny jest element nauki obsługi aplikacji ułatwiających bezpieczne korzystanie przez seniorów z tych urządzeń. To dotyczy również osób niepełnosprawnych. Nauczanie i obsługa w.w odbędzie się w szkołach przystosowanych także dla osób niepełnosprawnych. Zajęcia poprowadzą uczniowie. Seniorzy chcą w zamian przekazać wiedzę młodzieży, ucząc ich gwary śląskiej, zwyczajów naszego regionu i kultury.
Planowana jest nauka dla 100 seniorów przez 9 miesięcy. Dla uczniów będą działania edukacyjne prowadzone przez gawędziarzy i książki czytane gwarą przez seniorów. Planowana jest też integracja wyjazdowa do Nikiszowca. Udział w projekcie biorą 2 szkoły: Zespół Szkół nr 3 i Zespół Szkół Technicznych.
5. Potańcówki dla seniorów odbywać się będą raz w tygodniu w wyznaczone dni z konkursami karaoke i konkursy tematyczne z upominkami. Planowany jest wynajem sali na 4 godziny przez Domy Kultury.
6. Projekt pro-zdrowotny i dietetyczny będzie polegał na utworzeniu 7 grup liczących 12-15 seniorów. Dla każdej grupy zostaną przygotowane zajęcia odbywające się raz w tygodniu i trwające po dwie godziny. Zajęcia będą miały formę łączącą wykłady (45minut), warsztaty (30minut) oraz ćwiczenia fizyczne dostosowane indywidualnie do potrzeb grupy. Planowane tematy spotkań to m. in. rola białka, tłuszczy, węglowodanów, rola odpowiedniego nawodnienia i aktywności fizycznej.
Uzasadnienie
Projekty te opierają się głównie na zasadach dla osób starszych ze szczególnymi potrzebami osób młodszych dla wszystkich mieszkańców Integracja pokoleń i więzi rodzinnych po 2 letniej pandemi. Seniorzy chcą uczestniczyć we wszystkim co się wokół dzieje, a osoby o szczególnych potrzebach oczekują tego samego .Chcą się uczyć normalności wspólnych spotkań i zabaw i czuć się wreszcie bezpiecznie. Wspólne wyjazdy czy zadania pozwolą nam integrować się wielopokoleniowo. Projekty te pozwolą otworzyć serca na ludzi którzy potrzebują miłości i rodziny. Powstały one właśnie dla nich. Czy chodzić czy biegać, albo szukać jeździć na rowerze , trzeba ćwiczyć i tańczyć. Jest też historia gwara i nauka dla bezpieczeństwa. Takie wspólne wydarzenia scali ludzi umacniając ich jako jedna rodzina z uśmiechem na ustach dobrą kondycją i zdrowiem o które trzeba dbać