Opis projektu
Projekt zakłada organizację dwudniowego festiwalu muzycznego na terenie naszego miasta. Festiwal ma za zadanie zintegrowanie młodego społeczeństwa poprzez muzykę, jak i promocję Rybnika na tle kraju. Wydarzenie skierowane jest głównie do młodych osób, dla których wydarzeń w mieście brakuje. Jednakże, taki koncert może być namiastką imprezy cross-generation, czyli wydarzenia łączącego dwa pokolenia - młodych i dorosłych. Młodzież będzie mogła pokazać starszemu pokoleniu własną kulturę i przełamać stojące między pokoleniami bariery.
Działania podjęte podczas festiwalu będą polegały na organizacji dwudniowego koncertu obejmującego jeden dzień roboczy (tj. piątek) i jeden dzień weekendu (tj. sobota) następujących po sobie Pierwszy dzień festiwalu będzie oparty na występie najczęściej słuchanych artystów muzyki alternatywnej i popularnej ostatnich lat. Podczas drugiego dnia festiwalu na scenie zaprezentują się gwiazdy polskiej sceny rapowej oraz hiphopowej. Festiwal miałby się odbyć na terenie rybnickiego kampusu z wykorzystaniem sceny i infrastruktury. Całe wydarzenie planowane jest we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Rybnika. Dodatkowym atutem wydarzenia byłoby zorganizowanie zlotu mobilnych punktów gastronomicznych, czyli tzw. foodtracków, które cieszą się ogromną popularnością i przyciągają wielu amatorów takiej formy jedzenia.
Odpowiadając na różnorodne potrzeby środowiska młodzieżowego, chcąc zadowolić jak największą grupę młodych odbiorców, zdecydowaliśmy na podzielnie festiwalu na dwa dni o różnych stylach muzycznych. Podczas pierwszego dnia (muzyka alternatywna, pop, soft rock) mieliby wystąpić: Nath, Sanah, Vitobamino, Dawid Kwiatkowski, Julia Pośnik, The Dumplings, Kasperczyk. Natomiast drugiego dnia (rap, hip-hop) - Oki, Young Multi, 2115 Label, Jan-Rapowanie, Sokół. Taki podział zdecydowanie korzystnie wpłynie na odbiór festiwalu wśród młodzieży, która reprezentuje różne środowiska, różne charaktery czy style muzyczne. Zakładamy, że szczególną popularnością będzie cieszyć się drugi dzień festiwalu, gdyż proponowani artyści reprezentują popularną i masową polską scenę muzyczną, która jest najczęściej słuchaną opcją wśród młodych adeptów muzyki. Taki dobór artystów wpłynie na napływ fanów takiej muzyki z całego regionu.
Jednym z celów wydarzenia jest promocja kultury i sztuki młodzieżowej, ale również promowanie aktywności na świeżym powietrzu i idei partycypacji społecznej w życiu lokalnym mieszkańców. Dobrze przeprowadzona promocja wydarzenia z pewnością przyciągnie do Rybnika wielu mieszkańców regionu, co pozwoli na stworzenie obrazu miasta przyjaznego młodzieży. Impreza przeprowadzana cyklicznie, np. corocznie, będzie okazją do promowania miasta w regionie, ale i całej Polsce. Istotą całego projektu jest to, że jest on tworzony przez młodych dla młodych. My, jako przedstawiciele tej grupy społecznej, doskonale wiemy jakich wydarzeń brakuje w rybnickiej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że festiwal "Tak brzmi NASZE pokolenie!" stanie się artystycznym wyrazem młodego pokolenia.
Wydarzenie nie wyklucza żadnej grupy społecznej, a infrastruktura rybnickiego kampusu zezwala na całkowity dostęp do wydarzenia dla osób ze szczególnymi potrzebami. Projekt zakłada wyodrębnienie strefy dla osób niepełnosprawnych na widowni i nie wyklucza wstępu dla żadnej grupy społecznej. Dogodna lokalizacja pozwoli na łatwy dojazd i poruszanie się po atrakcjach festiwalu. Każdy uczestnik festiwalu otrzyma opaskę festiwalową.
Uzasadnienie
Projekt ma na celu zaspokojenie potrzeby zorganizowania dużego wydarzenia dla młodzieży, którego w Rybniku dotychczas brakowało. Koncert pozytywnie wpłynie na poprawę idei partycypacji obywateli w życiu lokalnym. Aktywizacja mieszkańców przyczyni się do zwiększenia poczucia przynależności do miasta, także może zadecydować o powtórnym przyciągnięciu młodych do miasta. Młodzi, widząc stały rozwój Rybnika na rzecz ich grupy społecznej, będą bardziej skłonni osiedlać się na stałe w regionie i na nowo kształtować obraz rybnickiej społeczności. Taki festiwal będzie możliwością dla młodych do wyrażania siebie, swoich przekonań, kultury. Organizacja takich imprez skierowanych przede wszystkim na młodych decyduje o korzystnym odbiorze miasta wśród społeczeństwa, samopoczucia obywateli, chęci uczestnictwa w życiu miejskim.
Zorganizowanie koncertu artystów znanych w całym kraju będzie świetną promocją Rybnika. Zorganizowanie tak dużego wydarzenia będzie szansą na zwiększenie przychodów naszych przedsiębiorców, dzięki licznym odwiedzającym koncert w celu posłuchania ulubionych artystów. Jest to szansa, aby nasze miasto zostało zauważone przez organizatorów festiwali, którzy w przyszłości mogą być zainteresowani organizacją imprez na tym terenie. Zatem, taka impreza przynosi korzyści nie tylko dla obywateli odwiedzających takie wydarzenie, ale też dla ogólnego PR miasta i odbioru wizerunku miasta w oczach potencjalnych usługodawców i pracodawców szukających lokalizacji dla swoich działań.