Opis projektu
Projekt budżetu obywatelskiego zakłada organizację przez cały 2024 rok różnego rodzaju działań skierowanych do szerokiego grona odbiorców oraz modernizację biblioteki głównej wraz z doposażeniem jej 20 filii zlokalizowanych na terenie miasta. Wszystkie te działania mają na celu zaoferować mieszkańcom nowoczesną bibliotekę, ciekawe wydarzenia i usługi na wyższym poziomie w odpowiednich warunkach, a przede wszystkim usługi skrojone na miarę potrzeb współczesnego mieszkańca Rybnika w każdym wieku.
W ramach projektu można wyszczególnić następujące zadania:
1. Olimpijskie zmagania pokoleń - to jednodniowe wydarzenie, które odbędzie się na rybnickim MOSiR i obejmuje organizację konkursów i zmagań w różnych nietypowych konkurencjach (dwa ognie, wyścig na wózkach inwalidzkich z jajkiem, skakanka, bieg z przeszkodami, kapsle, itp). Oczywiście zadanie zakłada udział w wydarzeniu całych rodzin, które przyjdą wspierać seniorów. Na terenie MOSIRu zorganizowana zostanie strefa jogi i relaksu oraz przestrzeń zabaw i wypoczynku dla dzieci, które będą mogły m.in. skorzystać z dmuchańców.
2. Wyjazdy wielopokoleniowe autobusem i rowerem do dzielnic miasta objętych rewitalizacją, z przewodnikiem/historykiem, który opowie o historii miejsca i ludziach tworzących te dzielnice. W trakcie każdej z 3 wycieczek zorganizowane zostaną konkursy wiedzy o regionalizmie. W ramach tego podzadania planowany jest również przejazd młodzieży rowerami i seniorów autobusem przystosowanym do osób niepełnosprawnych. Ostatniej wycieczce towarzyszyć będzie zabawa z muzykiem. Organizację 3 wycieczek planuje się w miesiącach: maj, czerwiec i wrzesień.
3. Potańcówki dla seniorów 1 raz w tygodniu przez 5 h z konkursami karaoke. Zadanie zakłada wynajęcie sali w tzw. "Okrąglaku" przez cały rok (41 sobót) wraz z prowadzącym. Dodatkowo planuje się organizację zajęć z bardzo popularnego tańca liniowego 1 raz w tygodniu oraz zajęć raz w tygodniu z jogi oddechowej dla seniorów w Teatrze Ziemi Rybnickiej.
4. Przejazdy rowerami po istniejących i popularnych ścieżkach rowerowych oraz przejście nordic walking, grę terenową w lesie z nagrodami, a także zakup specjalistycznych rowerów: 3 szt. z napędem elektrycznym, trójkołowych, 2 szt. rowerów typu riksza, 2 szt. tandemów dla osób niedowidzących i 2 rowerów platformy. W ramach zadania na terenie Kampusu odbędzie się finał wydarzenia, dla dzieci przewidziano gry, zabawy, dmuchańce. Finał tego zadania zaplanowano w formie całodniowego wydarzenia połączonego z festynem we wrześniu 2024 r.
5. Cyfrowy knefel - nauka obsługi komputera czy smartfonów dla seniorów w bibliotece wiąże się z zakupem 10 laptopów na zajęcia.
6. Profilaktyka zdrowotna - cykl wykładów na temat zdrowia i kondycji organizowany w całym mieście przez rok - projekt zakłada utworzenie 7 grup liczących od 12 do 15 seniorów, dla każdej z grup zostaną przygotowane zajęcia raz w tygodniu, czas trwania 2 h. Zajęcia to połączenie wykładów z warsztatami i ćwiczeniami dostosowane do potrzeb grupy. Planowane tematy spotkań: rola białka, tłuszczy, węglowodanów, nawodnienia i aktywności fizycznej. Przygotowywanie pełnowartościowych posiłków, masaże z zastosowaniem kremów. Wykłady z pomiarami i analizą wyników.
7. Rozczytajmy Rybnik - rybnicka biblioteka jest jedną z siedmiu instytucji kultury, jednak w skali miasta jest absolutnie wyjątkowym miejscem. Jest instytucją odgrywającą kluczową rolę w kreowaniu nawyków czytelniczych, upowszechnianiu wiedzy i sztuki, rozbudzającą potrzeby czytelnicze i społeczne poprzez różne bezpłatne formy działalności na terenie miasta. Przede wszystkim jest instytucją, z której korzystają wszystkie grupy mieszkańców miasta. Codziennie w murach biblioteki goszczą najmłodsi, przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele, studenci, pracujący i seniorzy. To miejsce otwarte dla wszystkich – miejsce wymiany myśli, poglądów, miejsce w którym się dyskutuje i zdobywa wiedzę, w którym kształtują się poglądy, to również miejsce gdzie można pracować, odpoczywać, czy spędzać czas podziwiając ciekawe wystawy. Jak powiedział Cyceron: „Do szczęścia potrzeba człowiekowi ogrodu i biblioteki”.
Siedziba głównej biblioteki przeszła w 2023 r. termomodernizację, ale wnętrza oddanej do użytku w 1989 r. biblioteki, wciąż wymagają dostosowania do potrzeb współczesnych mieszkańców naszego miasta.
Środki w ramach projektu ogólnomiejskiego pozwolą na:
1. przygotowanie dokumentacji, dzięki której będzie można w przyszłości przebudować salę wykładową, w której odbywają się liczne spotkania autorskie, wykłady, projekcje filmowe dla rodzin z dziećmi czy spektakle,
2. zakup książkomatu,
3. zakup nowości wydawniczych (książek, audiobooków szczególnie wyczekiwanych przez seniorów i osoby słabowidzące lub niedowidzące, gier i komiksów) dla biblioteki głównej oraz wszystkich zlokalizowanych na terenie miasta 20 filii przez cały rok,
4. zakup większej ilości kodów do Empik.go,
5. modernizację sieci wi-fi w bibliotece głównej,
6. fundusze pozwolą na aranżację i modernizację wypożyczalni, holu i czytelni, która może stać się miejscem pracy dla młodzieży i coworkingu - Strefą Aktywności Umysłu, koncepcja zakłada stworzenie pracowni dla działaczy społecznych, miejsca spotkań. W trakcie modernizacji biblioteki zaplanowano nową aranżację wnętrz tak by stworzyć także możliwość odpoczynku i rekreacji,
7. doposażenie w niezbędny sprzęt i meble biblioteki głównej oraz 20 filii,
8. aktualizację programu bibliotecznego oraz stworzenie aplikacji, co pozwoli łatwiej i szybciej korzystać z zasobów rybnickiej książnicy,
9. zakup gier oraz stanowisk komputerowych pozwoli otworzyć od stycznia 2024 r. nowe bezpłatne koła zainteresowań,
Realizacja projektu daje możliwość powstania w centrum miasta odpowiednio wyposażonej przestrzeni, dającej możliwości organizacji w tym miejscu wydarzeń na odpowiednim poziomie, bezpiecznej i nowoczesnej, pozbawionej barier architektonicznych. W ramach środków zakłada się zmodernizowanie czytelni, wypożyczalni oraz holu - zakupione zostaną nowe meble, zmodernizowana zostanie sieć wi-fi co pozwoli wszystkim na bezproblemowe korzystanie z Internetu na własnym sprzęcie. Projekt przewiduje również zakup książek, audiobooków, z których mogą korzystać osoby słabo lub niedowidzące, komiksów i gier i kodów do programu empik.go, z których będziemy mogli bezpłatnie korzystać czytelnicy przez cały rok. W ramach projektu zakłada się także zakup i montaż książkomatu, który ułatwi korzystanie ze zbiorów biblioteki czytelnikom, którzy chcą ją odwiedzić poza godzinami otwarcia. Wykonany zostanie także neon na dachu biblioteki.
Projekt przewiduje uniwersalne projektowanie i zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez co rozumie się że ich efekty będą dostępne dla wszystkich na równych prawach lub w możliwie największym stopniu, bez potrzeby adaptacji oraz nie wykluczając określonych grup społecznych.