Opis projektu
Projekt tworzy nowe przestrzenie dla wielopokoleniowego spędzania wolnego czasu, polepsza istniejącą infrastrukturę przy placówkach oświatowych oraz wspiera rybnickie dzieci w rehabilitacji i rozwoju fizycznym.
1. Powstanie strefa aktywności i wypoczynku w Boguszowicach Starych przy OSP Boguszowice z boiskiem wielofunkcyjnym, mini torem rolkowym, gdzie dzieci i młodzież będą stawiać pierwsze kroki w jeździe na rolkach, hulajnogach i deskorolkach, a mieszkańcy będą spędzać aktywnie czas. Na istniejącym utwardzonym terenie zostanie zainstalowana ogólnodostępna wiata grillowa dla organizacji spotkań i wydarzeń lokalnych. Dodatkowo cała infrastruktura zostanie połączona ścieżkami i wyposażona w elementy małej architektury typu ławki, leżaki parkowe, czy kosze.
2. Bardzo ważną częścią naszego projektu jest wsparcie rehabilitacji niemowląt i dzieci w Ośrodku Leczenia i Rehabilitacji Dzieci im. św. Jana Pawła II, który mieści się w dzielnicy Maroko-Nowiny. Niemowlęta i dzieci rybnickie muszą mieć przecież najlepszą rehabilitację, najlepszych terapeutów, najlepszy sprzęt i najbardziej przyjazne miejsce, w którym mogą się leczyć. Umożliwimy terapeutom zdobyć najnowszą wiedzę, kupimy najnowszy sprzęt, poprawimy standard sal terapeutycznych oraz otworzymy salę doświadczania świata w terapii dziecka autystycznego. Terapia nowoczesna, przyjazna, bezpłatna i bez czekania. Dodatkowo w środku największego w mieście osiedla Maroko-Nowiny powstanie wyjątkowe i jedyne miejsce w Rybniku dedykowane matkom z małymi dziećmi. Będzie między innymi altana chroniąca przed słońcem i deszczem, ławki z przewijakiem, a wszystko w otoczeniu przyjaznej zieleni i z dala od ruchliwych ulic.
3. W dzielnicy Paruszowiec - Piaski w okolicy tężni solankowej wybudujemy pierwszą w regionie wieżę widokową (wysokość ok. 15 metrów) z której będzie można obserwować rybnickie błonia, las, staw, po prostu podziwiać naturę w różnych porach roku. To będzie kolejna ciekawa atrakcja w tej części naszego miasta, która z pewnością będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem. Na etapie projektowania wieży należy zastanowić się nad bezpieczeństwem użytkowania tego obiektu z racji jego lokalizacji i powszechnej dostępności dla mieszkańców, choć w sytuacji niesprzyjających warunków atmosferycznych może być wyłączana czasowo z korzystania. W zakresie bezpieczeństwa można korzystać z rozwiązań funkcjonujących na podobnych obiektach w całej Polsce.
4. W dzielnicy Ochojec powstanie mini skate park, który będzie służył rozwojowi fizycznemu dzieci i młodzieży z dzielnic północnych. To odpowiedź na potrzebę mieszkańców wyrażoną w głosowaniu na lokalny budżet obywatelski. W ubiegłorocznej edycji BO wygrał projekt związany z przygotowaniem dokumentacji na skate park przy ulicy Łukowej. Zatem czas, aby go wybudować.
5. Mamy także kilka propozycji, które będą realizowane w placówkach oświatowych i jednostkach OSP. Powstaną nowe wiaty grillowe na spotkania integracyjne między innymi w Gotartowicach, a edukacja ekologiczna i przyrodnicza będzie domeną terenów przyszkolnych w Kłokocinie i Boguszowicach Starych. Powstałe altany, tereny zielone i pracownie będą wykorzystywane zarówno w czasie zajęć lekcyjnych, ale także jako ogólnodostępna przestrzeń dla rodzin i młodzieży w ciągu roku. Na uwagę zasługują także elementy projektu, które pomagają dzieciom z różnego rodzaju problemami, w tym osobom z niepełnosprawnościami. Stąd w projekcie pojawiła się sala doświadczania świata czyli specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w urządzenia stymulujące rozwój zmysłów oraz sala ruchowa z przeznaczeniem na usprawnianie funkcjonowania układu dotykowego, przedsionkowego, dla dzieci tolerujących większą liczbę bodźców. Te sale powstaną w Szkole Podstawowej nr 36 jako pewne uzupełnienie wyżej wymienionej modernizacji Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji. Chcemy także poprawić bezpieczeństwo dzieci bawiących się na placu zabaw w dzielnicy Zebrzydowice. To bardzo oczekiwana inwestycja.
Współpraca buduje, a nasz projekt łączy społeczności w różnych częściach miasta oraz realizuje w pełni zasadę uniwersalnego projektowania. Jego realizacja będzie służyła wielu grupom społecznym w różnym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb naszych dzieci i młodzieży. Ten projekt gwarantuje powszechność korzystania, dostępność dla wszystkich mieszkańców, wzrost atrakcyjności miasta i naszych dzielnic.
Uzasadnienie
Poprawa jakości życia mieszkańców jest priorytetem samorządu terytorialnego. Zgłoszone propozycje w ramach projektu "Wypoczynek i rekreacja łączy dzielnice" zostały zaproponowane przez lokalną społeczność, wynikają bezpośrednio z potrzeb mieszkańców, które są tu i teraz. Siłą projektu jest chęć pokazania, że współpraca to wielka wartość i jest możliwa w ramach jednego budżetu obywatelskiego. Pod wspólną ideą można połączyć wiele ciekawych i innowacyjnych pomysłów. Co ważne, proponujemy stworzyć nowe przestrzenie z których mieszkańcy miasta będą chętnie korzystać przez kolejne lata oraz zmodernizujemy obiekty, które służą nam od lat. Projekt zostanie zrealizowany w dzielnicach w których łącznie zamieszkuje blisko połowa mieszkańców całego miasta. Razem możemy więcej!