Opis projektu
Oświetlenie przejść dla pieszych, budowa stref aktywności i wypoczynku, rozwój infrastruktury rowerowej i wsparcie takich placówek jak Szkoła Życia są kluczowymi elementami w tworzeniu bezpieczniejszych i bardziej przyjaznych miast. Projekt budżetu ogólnomiejskiego "Bezpieczeństwo i rekreacja łączy dzielnice" składa się z czterech głównych elementów:
1. BEZPIECZEŃSTWO. Wybudujemy w 19 lokalizacjach (na terenie dzielnic Boguszowice Stare, Boguszowice Osiedle, Gotartowice, Paruszowiec-Piaski, Kłokocin, Północ, Śródmieście) nowe oświetlenia przejść dla pieszych. Zależy nam na zmniejszeniu ryzyka wypadków drogowych, zwłaszcza po zmroku i w okresie jesienno-zimowym. Dzięki temu piesi będą bardziej widoczni dla kierowców, poprawi się poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, zwłaszcza dzieci, młodzieży i osób starszych, którzy bardzo często obawiają się korzystania z zacienionych przejść. Dla zwiększenia bezpieczeństwa zostanie doświetlona ulica Spacerowa, modernizacji ulegną punkty świetlne przy SP36 oraz monitoring w SP 16 w dzielnicy Boguszowice Stare. Poprawimy i powiększymy infrastrukturę parkingową w dzielnicy Boguszowice Osiedle wzłuż ulicy Patriotów, co wpłynie korzystnie na komfort życia mieszkańców w tej części osiedla.
2. INFRASTRUKTURA ROWEROWA. Stawiamy na rozwój infrastruktury rowerowej poprzez miejsca odpoczynku rowerzystów i miasteczko ruchu drogowego. Wszyscy widzimy jak wielką popularnością cieszy rekreacja rowerowa w naszym mieście. W 7 lokalizacjach, w następujących dzielnicach Boguszowice Stare, Paruszowiec - Piaski, Wielopole, Meksyk, Niedobczyce, Popielów, Zebrzydowice powstaną pierwsze MOR-y (Miejsca Odpoczynku Rowerzystów), które zapewnią rowerzystom bezpieczne i wygodne warunki do jazdy, naprawę roweru oraz możliwość odpoczynku. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko wypadków i urazów. Dobrze rozwinięta infrastruktura rowerowa zachęca więcej osób do wybierania roweru jako środka transportu i rodzinnej rekreacji. Promowanie jazdy na rowerze poprzez rozwój infrastruktury rowerowej wspiera zrównoważony rozwój miast, pozytywnie wpływa na środowisko naturalne i przyczynia się do tworzenia bardziej ekologicznych i zrównoważonych społeczności. W dzielnicy Boguszowice Stare na terenie przy OSP powstanie ogólnodostępne miasteczko ruchu drogowego, które pozwoli dzieci i młodzieży nabywać nawyki niezbędne do bezpiecznego zachowywania się w ruchu drogowym.
3. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA. Budowa stref aktywności i wypoczynku promuje zdrowy styl życia. Boiska wielofunkcyjne zachęcają mieszkańców, w tym dzieci i młodzież do regularnej aktywności fizycznej, co jest kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia i kondycji fizycznej. Takie miejsca sprzyjają spotkaniom i interakcjom społecznym, co wzmacnia więzi między mieszkańcami oraz buduje poczucie wspólnoty. Planujemy budowę boiska w ramach BO2025 na terenie dzielnicy Gotartowice za budynkiem OSP. Natomiast w dzielnicy Kłokocin na boisku dawnej drużyny Naprzód Kłokocin, niedaleko planowanej drogi rowerowej wzdłuż tzw. kolei piaskowej powstanie zielone, ogrodzone miejsce z możliwością gry w piłkę i na rodzinne pikniki. Dostęp do terenów zielonych i miejsc rekreacji pozytywnie wpływa na jakość życia, redukując stres i poprawiając samopoczucie psychiczne mieszkańców.
4. AKTYWNI RAZEM. Silnym elementem projektu jest promocja zdrowego stylu życia – aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu w dwóch placówkach: Zespole Szkolno-Rewalidacyjnym Szkoła Życia oraz Zespole Szkół nr 3 w dzielnicy Maroko-Nowiny. Zostanie tam utworzona wspólna dla obu placówek strefa sensoryczno - dydaktyczna wykorzystując przestrzeń istniejącego już przy Szkole Życia placu zabaw połączonego z planowaną do zagospodarowania zieloną strefą wewnątrz budynków ZS nr 3 aktywizującą dzieci i młodzież do eksperymentowania z sadzeniem prostych w hodowli, różnych gatunków ziół, warzyw, kwiatów. Następnie doposażeniu ulegnie plac zabaw Szkoły Życia w dodatkowe elementy do zajęć fizycznych tj. mini ścianka wspinaczkowa i zjeżdżalnia. Zagospodarowana zostanie zdewastowana widownia przy boiskach piłkarskich ZS nr 3 w bezpieczną nawierzchnią do jazdy na hulajnogach, rolkach i rowerach – również trójkołowych z których korzystają osoby z niepełnosprawnościami. Na terenie ZS nr 3 powstaną 2 pełnowymiarowe boiska do siatkówki plażowej, a istniejące nieużytkowane boisko zostanie wyposażone w bandy do szybkiej gry w piłkę nożną. Ta część projektu pozwoli na pełne wykorzystanie terenu wokół w/w placówek na działalność sportową i rekreacyjną również dla społeczności lokalnej przy okazji organizacji różnego typu eventów, festynów szkolnych, zawodów sportowych itp. Jeszcze bardziej zintegruje społeczności obydwu szkół przez połączenie przestrzeni placu zabaw, bezpiecznego toru i zielonej przestrzeni wewnętrznej między budynkami. W długofalowych efektach projektu zakłada się zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży na temat wartości ruchu i kondycji fizycznej jako czynnika bezpośrednio związanego nie tylko ze zdrowiem fizycznym, ale również dobrym samopoczuciem psychicznym. Wspólne aktywności osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi z pewnością zaowocuje wzrostem tolerancji i akceptacji społecznej osób niepełnosprawnych.
Podsumowując oświetlenie przejść dla pieszych, nowe punkty świetlne na mapie Rybnika, budowa stref aktywności i wypoczynku, edukacja ekologiczna oraz rozwój infrastruktury rowerowej są kluczowymi elementami w dążeniu do stworzenia bezpieczniejszych, zdrowszych i bardziej przyjaznych miast. Te inwestycje i elementy projektu nie tylko poprawiają jakość życia mieszkańców, ale także wspierają zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Współpraca buduje, a nasz projekt łączy społeczności w różnych częściach miasta oraz realizuje w pełni zasadę uniwersalnego projektowania. Jego realizacja będzie służyła wielu grupom społecznym w różnym wieku, dzieciom i młodzieży, rodzinom, osobom z niepełnosprawnością intelektualną oraz ze spektrum autyzmu. Ten projekt gwarantuje powszechność korzystania, dostępność dla wszystkich mieszkańców i wzrost atrakcyjności przestrzeni miasta i naszych dzielnic.