Opis projektu
Podstawowym założeniem projektu jest modernizacja pomieszczeń szkolnych oraz infrastruktury wokół Zespołu Szkół Technicznych. W ramach projektu zaplanowano stworzenie siedmiu stref służących rozwojowi dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Każda z tych stref rozwija inne sfery życia beneficjentów - wyposaża ich w wiedzę i umiejętności oraz dba o ich zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Projekt wpisuje się również w działania proekologiczne, gdyż w ramach inwestycji stworzone zostaną alternatywne źródła energii. Zaproponowane strefy to: strefa społeczna, rekreacyjno–kulturalna, biblioteki i muzeum, doświadczania świata i relaksacji, nowoczesnych technologii, nauki języków obcych oraz strefa logopedyczna. W ramach projektu powstaną nowoczesne pracownie do nauki, poszerzania kompetencji, a także relaksacji, a nowy sprzęt sportowy poprawi kondycję zdrowotną beneficjentów.
Projekt zakłada stworzenie 7 stref.
1.STREFA SPOŁECZNA
Ma na celu poprawę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Oferuje 20 scenariuszy zajęć i materiałów dla uczniów (7-20 lat), skupiających się na radzeniu sobie ze stresem, regulacji emocji, mindfulness. Program obejmuje również szkolenia dla psychologów szkolnych. Na bazie programu UNICEF przeszkolimy 20 nastolatków z udzielania pierwszej pomocy emocjonalnej. Działanie ma charakter pilotażu.
Strefa ma również na celu rozwijanie umiejętności społecznych i obywatelskich mieszkańców. Organizuje warsztaty i szkolenia, które wzmacniają kompetencje społeczne, wspierają lokalne inicjatywy i promują aktywne uczestnictwo w życiu społeczności. W ramach projektu dostępne są mobilne punkty konsultacyjne, które służą doradztwem w zakresie realizacji pomysłów mieszkańców, wspierają lokalne strategie rozwoju oraz integrują społeczność. Program szczególną uwagę zwraca na potrzeby młodzieży, osób starszych oraz kwestie ekologiczne. Dzięki minigrantom, mieszkańcy mogą realizować swoje własne projekty, przyczyniając się do rozwoju społeczności. Projekt dba o zrównoważony rozwój oraz wzmacnia więzi między różnymi grupami społecznymi, tworząc przestrzeń do dialogu, współpracy i wspólnego działania.
2.STREFA REKREACYJNO-KULTURALNA
W tej strefie projekt zakłada przebudowę wewnętrznego dziedzińca szkolnego i adaptację terenu na potrzeby kulturalno-rekreacyjne. Teren posłuży uczniom, pracownikom oraz mieszkańcom Rybnika. Projekt zakłada zakup urządzeń do kalisteniki i trybuny sportowej z zadaszeniem, likwidację skarpy przy sali gimnastycznej, wymianę nawierzchni na kostkę chodnikową, zakup projektora i ekranu (kino letnie/ lekcje multimedialne). Zakłada się montaż: sześciu punktów oświetlających dziedziniec, monitoringu oraz instalacji fotowoltaicznej na dachu sali.
3.STREFA BIBLIOTEKI i MUZEUM
Stworzenie STREFY BIBLIOTEKI zakłada przearanżowanie przestrzeni biblioteki szkolnej. Ta zmiana zapewni uczniom to, czego w wielu polskich szkołach brakuje – miejsca do odpoczynku, wyciszenia i nauki. Takie miejsce umożliwi młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (w tym uczniów ze spektrum autyzmu czy ADHD) zniwelować przebodźcowanie organizmu. Biblioteka szkolna powinna sprostać potrzebom swoim czytelników, dać im pole do regeneracji, rozwoju, a także integracji – taki jest główny cel tego projektu. Ponadto całkowita zmiana przestrzeni i jej estetyki. Z kolei zbiór szkolnego muzeum zawiera unikatowe obiekty o dużej wartości historycznej, jak i materialnej. Przeniesienie i przearanżowanie muzeum ma za cel interesujące wyeksponowanie zbiorów z nowoczesną narracją, opisującą obiekty oraz ich ochronę poprzez odpowiednie przechowywanie. Jest koniecznością czasów (m. in. zbliżający się jubileusz szkoły) dokonanie modernizacji i uatrakcyjnienia ekspozycji. Nowa przestrzeń „Muzeum Tygla” powinna obejmować interaktywny obszar holu znajdującego się z na poziomie, tuż przez wejściem do nowej, zaadaptowanej przestrzeni ekspozycyjnej. Główna przestrzeń ekspozycyjna będzie połączona z niewielkim pomieszczeniem magazynowym dla eksponatów, które nie będą w danym czasie prezentowane. Nowa lokalizacja bezie również zaopatrzona w elektroniczną bazę danych o całym zbiorze. Nadzór merytoryczny nad realizacją zadania sprawowałoby Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku.
4.STREFA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA i RELAKSACJI
Strefa relaksacji i wyciszenia to przestrzeń przyjazna, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażona w wygodne siedziska, stoliki, miejsca do ładowania telefonu, głośniki, oświetlenie LED. To miejsce z nastrojową muzyką, oświetleniem, które pozwoli na wyciszenie czy odprężenie. Pozwala też na sensoryczne doznania, terapię, relaksację, odkrywanie możliwości poznawczych.
5.STREFA NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII
W tej strefie stworzona zostanie pracownia robotyki służąca wszechstronnemu rozwojowi dzieci i uczniów. Powstaną stanowiska oparte na robotach LEGO oraz MakeBlock. W ramach realizacji przedsięwzięcia zostaną zorganizowane zajęcia skierowane do tych, chcących realizować pasje w zakresie szeroko rozumianej robotyki. Ponadto w ramach tego zadania zostanie zaproponowana realizacja turnieju Liga Robotów Rybnika dla uczniów szkół podstawowych. Jednym z zadań będzie również nauka z zakresu programowania dla nauczycieli. Będzie też realizowany cykl zajęć dotyczący druku 3D oraz rozszerzonej rzeczywistości. Podczas zajęć wykorzystana zostanie baza edukacyjna szkoły, na którą składa się między innymi osprzęt VR oraz specjalistyczne oprogramowanie.
6.STREFA NAUKI JĘZYKÓW OBCYCH
W pracowni symultanicznej - dzięki stałemu używaniu języka obcego - uczestnicy osiągną szybsze postępy w nauce. Zaplanowano naukę różnych języków obcych w zależności od zapotrzebowania dla wszystkich grup wiekowych. Pracownia do nauki języków obcych to miejsce, które zapewni immersję językową bez względu na wiek. Uczniowie - czy to przedszkolaki czy też osoby przystępujące do różnego typu egzaminów - pozostają w otoczeniu języka, którego chcą się nauczyć. Bardzo ważne w takiego rodzaju zajęciach jest nowoczesne wyposażenie obejmujące zestawy słuchawkowe, tablicę interaktywną pozwalającą prezentować materiał w sposób ukierunkowany stosownie do grupy wiekowej czy zamierzonego celu np.: egzaminu ósmoklasisty czy maturalnego. Taka strefa będzie również korzystna dla seniorów chcących uczyć się języków obcych.
7.STREFA LOGOPEDYCZNA
Dzisiejszy świat boryka się z problemem nagminnych wad wymowy u dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym, u nastolatków, a nawet u dorosłych. Stąd idea, by w Budynku ZST stworzyć profesjonalny gabinet logopedyczny, gdzie prowadzona będzie efektywna terapia logopedyczna. Naszym zamiarem jest zaprojektowanie kompleksowego gabinetu, w którym dobrze czuć się będą mniejsze dzieci, ale również młodzież. Pomieszczenie będzie przytulne i sympatyczne, aby pozwalało logopedzie polepszyć efektywność działań; musi być zarazem zaprojektowane tak, by starsza młodzież nie czuła się infantylnie, uczestnicząc w terapii. Gabinet logopedyczny będzie usytuowany w cichej części budynku.
Uzasadnienie
Wnioskowany projekt jest niezwykle ważny dla mieszkańców Rybnika, ponieważ zapewni im rozwój w każdej sferze życia – fizycznej, intelektualnej, psychiczno-emocjonalnej oraz duchowej. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby rybniczan, które zostały zidentyfikowane w raporcie "Głos Młodych" oraz w Strategii Rozwoju Miasta Rybnika 2030. Oba dokumenty podkreślają potrzebę zwiększenia zaangażowania obywatelskiego, wsparcia edukacyjnego dla różnych grup społecznych oraz promowania integracji społecznej. Stworzenie strefy rekreacyjno-sportowej przyczyni się do prowadzenia aktywnego stylu życia wśród uczniów i mieszkańców miasta.
Strefa nauki języków obcych umożliwi skuteczną naukę różnych języków obcych w pracowni symultanicznej.
Problem wad wymowy u dzieci, nastolatków, a nawet u dorosłych zrodził ideę stworzenia w murach ZST w Rybniku profesjonalnego gabinetu logopedycznego. Wymowa zgodna z normą warunkuje skuteczną komunikację międzyludzką, eliminuje dysfunkcje natury psychologiczno-społecznej człowieka.
Stworzenie strefy relaksacji i wyciszenia pozytywnie wpłynie na sferę emocjonalną i psychiczną uczniów, pracowników i mieszkańców miasta. Dzięki specjalnie urządzonej sali doświadczania świata, wyposażeniu korytarzy w siedziska, światła ledowe i głośniki z muzyką relaksacyjną, każdy będzie mógł odpocząć od codziennego zgiełku.
Strefa nowoczesnych technologii zapewni możliwość nabywania nowych umiejętności i rozwijania kompetencji kluczowych – naukowo-technicznych, informatycznych.